Eko i ruralno-neistražen turistički potencijal
Projekat „Eko i ruralno-neistražen turistički potencijal“ zamišljen je kao promocija pre svega ekološkog turizma, nedovoljno istraženih područja i etno-turizma kao velike prednosti Srbije.
Realizuje se na teritorijama opština Priboj, Prijepolje, Nova Varoš, Sjenica i Tutin.
Podeljen je u nekoliko faza.
Prva faza odnosi se na obilazak tridesetak seoskih domaćinstava sa teritorije Priboj, Prijeplje, Nova Varoš, Sjenica, Tutin u kojima će naš tim napraviti intervjue sa članovima ovih domaćinstava, radi procene da li su zainteresovani da u narednom periodu počnu delatnost etno-turima i kako da to učine.
Upitnici koje će popunjavati odnose se na njihovo interesovanje da pokrenu svoja sopstvena domaćinstva u pravcu pružanja turističkih usluga i koja bi, u tom smislu, bila njihova ponuda.
Sela koja će se obilaziti nalaze se na tromeđi Srbije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, kao i teritoriji Zlatara i Pešterske visoravni. To su sredine koje su izuzetno bogate prirodnim bogatstvima, koja su dugo skrivana usled do skora nedovoljne razvijenosti etno-turizma kod nas.
Tim koji će obilaziti domaćinstva biće obučen da svojim znanjem i informacijama u svakom trenutku pomognu praktičnim savetima i predlozima.
Druga faza je okupljanje zainteresovanih predstavnika seoskih domaćinstava iz prethodne faze, zatim tradicionalnih poljoprivrednih, prehrambenih, zanatskih proizvođača, udruženja žena i ostalih pojedinaca koji se sa ovog geografskog prostora bave ovom tematikom.
Skup radionica u trajanju od tri dana biće održan u Priboju, na kojima će profesionalni predavači obučiti prisutne kako da plasiraju svoju ponudu dalje, pre svega sopstvene specifičnosi, prirodna bogatstva, smeštaj u seoskim sredinama, gastronomsku raznovrsnost, ekološka staništa. Na radionicu će biti pozvani svi relevantni autentični predstavnici eko i ruralnog turizma, kao i oni koji žele da se u budućnosti time bave, koji su pozitivno odgovorili na naše upitnike i pokazali dovoljnu zainteresovanost za budući rad na ovom polju.
Njima će biti pokazano kako da naprave uspešne profile na društvenim mrežama (Fejsbuk i Instagram), kratke video-klipove preko kojih će plasirati sadržaj iz svoje sredine.
Kao kruna rada, biće napravljen zajednički sajt koji će afirmisati lepote Limske doline, Zlatara, Pešteri sa okolinom, sa akcentom na turističku ponudu sela i njihovim specifičnostima.
Sajt koji bude nastao biće aktivan i preko njega će moći da se komunicira sa potencijalnim turistima, kao i da se preko njega deli sadržaj koji će biti napravljen na radionici.
Treća faza projekta je promocija sajta kroz njegovu prezentaciju lokalnim samoupravama, od kojih ćemo tražiti podršku da platforma ostane u upotrebi i posle kraja projekta.
Vidimo brojne prednosti svoje ideje koju smo osmislili:
Sva istraživanja nam pokazuju da će u narednim godinama eko i ruralni turizam doživeti svoju ekspanziju usled brojnih događaja koji prate našu stvarnost. Pandemija virusa korona dokazala je potrebu za vođenjem zdravog načina života. Nikada kao pre nije bila toliko aktuelna. Okretanje prirodi napokon postaje naša svakodnevica.
U tom pravcu se očekuje i porast broja domaćinstava koja će želeti da se prezentuju kako domaćim turistima, tako i inostranima, a naš zadatak je da im olakšamo da se odluče za taj korak.
Mešavinom tradicionalne ponude i novih tehnologija dobijamo novi proizvod i bližu upoznatost sa bogatstvima u ovom slučaju predela sa različitim kulturama na tromeđi tri države.
Potencijalno povećanje broja turista podiže komletnu uslužnu privredu, a okretanje ovom poslu domaćinstva prave dodatni profit i lakše prevazilaze izazove kojih će u novom vremenu biti sve više.